70 lat temu na ziemi bolesławieckiej…

70lat_po

Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka zaprasza 12 lutego 2015r. (czwartek) o godz. 18.00 do sali konferencyjnej BOK – Międzynarodowego Centrum Ceramiki przy Pl. Piłsudskiego na spotkanie z autorami książki „Wojna w dolinie Bobru”, poświęconej wydarzeniom sprzed 70. lat.

Siedemdziesiąt lat temu do Bolesławca – wtedy niemieckiego Bunzlau – wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Przyjmuje się, że zajęcie miasta nastąpiło 12 lutego 1945 roku. Różne są opinie historyków na temat rzekomej zaciętości walk, toczonych w mieście. Niewątpliwie część jego zabudowy zrujnowano w trakcie artyleryjskiego ostrzału, jednak wiele wskazuje na to, iż zniszczenia nie były wynikiem tylko bezpośrednich działań militarnych.

Na ocalonych, piaskowcowych budowlach nie ma śladów uderzeń pocisków z broni strzeleckiej, mogących świadczyć o intensywnej wymianie ognia w bolesławieckich zaułkach – jak to przez całe lata oficjalnie przedstawiano. Co więcej – na miejscowym cmentarzu tylko nieliczne mogiły kryją prochy żołnierzy rosyjskich, poległych 11 i 12 lutego. I nie ma pewności, czy byli oni ofiarami walk w Bolesławcu – czy też w innym rejonie Dolnego Śląska – bowiem po wojnie zwieziono tu prochy z różnych pól bitewnych.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem serdecznie zapraszamy.

Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka

Wydarzenie na Facebook TUTAJ